Minden változik. A nyelv is. Tudta Ön, hogy a kalapács-ot régen verő-nek nevezték, és hajdan rér-nek vagy süv-nek hívták a sógor-t? A Hogyan mondták eleink? szótár 10 000 ma is használt közismert szónak 5700 régies, archaikus (jelük R) és 7800 tájnyelvi, nyelvjárási (jelük T) változatát adja meg. Ilyenformán ezt az egyedülálló gyűjteményt régiesítő szótár-nak is nevezhetjük.
éjjeliőr fn ármas T, éjjelesi T, estéző T, virrasztó R
gyufa fn villantó R, masina T, méregpózna T, gyújtószálka T
mos ige szapul R, tisztál T, lötytötöl T
rögtön hsz íziben T, legott R, ahajt T
vadász fn hajhász R, vadászember T, jáger R, nimród R
A Hogyan mondták eleink? szótár olvasgatása rádöbbenthet bennünket a magyar nyelv gazdagságára, kifejezőerejének változatosságára. A szótár egyéni szókincsbővítésre is alkalmas. Megbízható segédeszköze a műkedvelő és elismert íróknak, költőknek, ha régi korokban játszódó irodalmi műveikbe korfestő szavakat kívánnak beleszőni. A szótárt haszonnal forgathatják a keresztrejtvények vagy más típusú fejtörők kedvelői.
Kiss Gábor, a szótár Lőrincze Lajos-díjas szerkesztője, az MTA Szótári Munkabizottságának tagja számos népszerű szótár összeállítója: Magyar szókincstár (1998), Régi szavak szótára (2012), Nagy magyar tájszótár (2019).